Jak začít s jógou?

publikováno , naposledy aktualizováno 13. 1. 2021

Jóga je prospěšná pro tělo i mysl. Pokud s ní chcete začít a ještě váháte, pojďme se podívat na to, v čem se skrývá kouzlo jógového cvičení a v čem se konkrétně liší od jiných pomalých forem cvičení.

Co je to jóga

Jóga je vlastně způsob života. Cesta, jak dostat všechny aspekty života do harmonie, aby spolupracovaly a navazovaly na sebe navzájem. Jóga je vědomý vývoj sama sebe. Jde o učení jak se rozvíjet a růst. Můžete vědomě pracovat na svém fyzickém a těle a propojit jej s myslí. Zdokonalíte své tělo i kondici a mozek si odpočine.

Proč cvičit jógu

Jógu nelze zaměnit s jiným cvičením posilováním ani strečinkem. Je komplexní a na jediné lekci zlepšujete svoji pozornost, dech, tělo i energii. Zahrnuje mnoho pozic, postojů i poloh a ty mají svůj důvod. Pozice neboli asány působí na naši kostru, posilují svaly, a to i ty, o kterých jste doposud neměli ani tušení, protahují a prodlužují je, uvolňují klouby a vazy, harmonizuje vnitřní orgány a žlázy s vnitřní sekrecí. Jde do hloubky, vědomě řídí dech a soustředí plnou pozornost.

Jak začít s jógou?

Jóga jako fyzioterapie

Jóga je fyzioterapeutická, napravuje svalové dysbalance a zapojuje střed těla neboli core. Jógové pozice vyrovnávají pánev do správného položení a zapojují hluboký stabilizační systém. Jóga učí správným pohybovým návykům, které přenášíme do běžného života. Je prevencí i lékem proti bolesti zad.

Pro koho je jóga vhodná

Jóga je vhodná pro každého, s ohledem na věk i zdravotní stav. Není cílem zvládnout všechny pozice dokonale na první hodině. Každá pozice by pro vás měla být pohodlná a stabilní. Každá pozice se pak může posouvat dál. Náročnost každého pohybu by nás měla vždy odnést jen o další kousek za hranice komfortu. Prostě během ní berete ohled na limity svého těla. Nespěchejte na sebe.

Jak s ní začít?

Na jógu potřebujete pohodlné oblečení i spodní prádlo, které vás nebude při dechových cvičeních limitovat. Nepotřebujete boty ani ponožky. Chodidlo musí cítit dotyk země, potřebujete volné prsty, protože jógové pozice pracují s tělem už od plosky nohy. Pak potřebujete tenkou a delší podložku na jógu. Na závěrečnou relaxaci se můžete více obléci. Při relaxaci klesá tělesná teplota o 2 až 3 stupně. Před lekcí ani při lekci se nepije. Při předklonech, záklonech a rotačních pozicích by se vám pak mohlo udělat nevolno. Ze stejného důvodu se před lekcí nejí.

Jak začít s jógou?

Lekce jóga

Nejefektivnější je ranní lekce na lačno. Výběr lekce je na vás. V každém studiu jógy by vám měli s výběrem pomoci. Nutné je zohlednit fyzický a zdravotní stav, věk i kondici. Můžete vyzkoušet více druhů jógy a lektorů, abyste přišli na to, která z nich vám skutečně sedí a nejvíc vás baví. Někomu vyhovuje jóga jemnější, jinému zase dynamičtější a silovější. Kouzlo jógy tkví především v její komplexnosti.

Cvičení doma

Jógu lze uchopit hned z několika různých směrů. Můžete ji klidně cvičit i doma. Můžete cvičit podle knížek i videí, která jsou k dispozici na internetu. Fyzické cvičení je pouze jednou její součástí. Jóga se zaměřuje i na práci s naší hlavou pomocí relaxačních, meditačních a dechových technik, s uvolněním mysli a etickým myšlením, kam se zařazuje také nauka sebekázně a nenásilí. Jóga je nástrojem k sebezlepšování. Každý si může vybrat směr, který mu bude vyhovovat.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář