Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je v současnosti ve světě asi 430 milionů lidí nemocných cukrovkou, což je skoro čtyřikrát více než v roce 1980. V České republice bylo loni asi 928 tisíc lidí trpících touto nemocí, podle odhadů odborníků by v roce 2035 mohl cukrovkou trpět každý desátý obyvatel Česka! Cukrovka je podle WHO častou příčinou slepoty, selhání ledvin, infarktů, mnohdy musejí kvůli ní lidé podstoupit amputaci dolní končetiny (každoročně více, jak 1000 000 osob na světě).
Většina pacientů (asi 92 %) má diabetes 2. typu, který souvisí s nezdravým životním stylem. A právě počet těchto diabetiků v posledních letech přímo raketově stoupá. Přitom 8 z 10 případů diabetu 2. typu by se dalo předejít změnou životního stylu – vyšší fyzickou aktivitou a změnou životosprávy (stačí 30 minut svižné chůze denně). I přes takto jednoduchý recept počet diabetiků 2. typu neustále exponenciálně roste. Proč? Protože nebolí a tak lidé cukrovku podceňují.
Týká se vás také?
Právě tento fakt je největším nebezpečím cukrovky a také důvod, proč tato epidemie 3. tisíciletí zústává dlouho neodhalená. Existují sice faktory, které vám mohou napovědět, že vám cukrovka hrozí (cukrovka v rodině, špatné BMI, obezita, špatné stravování aj.) a také řada fyzických projevů, ty se bohužel ale poměrně často dají dlouho zaměnit s jinými zdravotními potížemi a řada lidí navíc žádné ani nemá.
Diabetoložka MUDr. Jarmila Jirkovská z ÚVN Praha k příznakům diabetu dodává: „Kromě žízně patří mezi typické příznaky vysoké glykémie časté močení, únava, leckdy i úbytek na váze a rozmazané vidění. Velkým problémem je ale to, že velmi často zatím nepoznaný diabetik žádné obtíže nemá, je tzv. asymptomatický. Cukrovka bývá zjištěna náhodně při propuknutí jiného onemocnění, ať už infekce (často kvasinky) nebo například srdečního infarktu či mozkové mrtvice. Mezi významné faktory, zvyšující riziko vzniku diabetu, patří kromě genetické vlohy také obezita, nedostatek aktivního pohybu, nevhodné stravovací návyky, stres i věk nad 45 let.“
Včasná diagnóza zachraňuje životy
I když tedy máte pocit, že vám nic není, nevyhýbejte se preventivním prohlídkám. Na které máte nárok a jak často se dozvíte ZDE. A nebo provádějte jednoduše selfmonitoring doma. Pomůcka ke screeningu diabetu a vyhodnocení rizik dle naměřených hodnot je ke stažení ZDE.
Je mnoho vážných onemocnění, která nemají vnější příznaky, ale čas hraje v jejich léčbě velmi důležitou roli. Jedním z nich je právě třeba i cukrovka.
Odborníci a oficiální zdroje dokonce odhadují, že v České republice je v současnosti okolo alarmujících 250 tisíc osob s doposud nediagnostikovaným a současně neléčeným diabetem! Nebuďte jedním z nich – ani vy, ani vaši blízcí. |
Neléčený diabetes způsobuje*:
- poruchy vidění (100 600) nebo úplné oslepnutí (2200)
- neurologická postižení, syndrom diabetické nohy (40 000), amputace nohou (10 000)
- zhoršení funkce ledvin nebo jejich selhání (97 100)
- aterosklerózu, infarkt (riziko je 5x vyšší než u zdravých jedinců) a jiná poškození srdce a cév
- náchylnost ke kažení zubů a jejich vypadávání
- snížení imunity a vznik zánětů a infekcí
- komplikace v těhotenství
- riziko onkologických onemocnění
- cukrovka stojí za 2 % všech úmrtí v ČR!
* Uvedené počty jsou případy za rok v ČR.
Hlídejte zdraví sobě i své rodině
Vánoce jsou ideálním časem, kdy myslíme na sebe i své blízké a přemýšlíme, co nadělit pod stromeček. A to nejen babičkám a dědečkům, ale také partnerovi, rodině, známým.
Nekupujte lapače prachu a investujte raději do dárků, které mají smysl a které vám umožní mít svůj zdravotní stav pod kontrolou kdykoli.
Co takhle CRP domácí testy? Při nachlazení odhalí, zda máte virózu, nebo byste si měli zajít k lékaři pro antibiotika. Tlakoměr je jednou ze základních pomůcek. A třeba právě glukometr vám i vaší rodině pohlídá zdraví kdykoli v pohodlí domova. Díky němu snadno zjistíte aktuální hladinu cukru v krvi jen z jediné kapičky krve. Pouhých 5 minut měření zajistí klidný spánek a předejde možným vážným komplikacím.
Nepodceňujte diabetes!Průměrná délka života se u pacientů s diabetem 1. typu snižuje o 20 let a o 10 let u osob s diabetem 2. typu. Při správné a včasné léčbě však mají lidé s diabetem naději na podobně dlouhý život jako zbytek populace. |

