Jak poznat cukr v moči: Je to příznak cukrovky?

publikováno

Testovací proužky na cukr v moči jsou součástí nejedné lékařské ordinace, která dovede s jejich pomocí rychle identifikovat, jestli netrpíte nějakým vážným zdravotním problémem. Jelikož se může objevit cukr v moči u dětí i cukr v moči v těhotenství, které už samo o sobě představuje pro organismus ženy velký nápor, mrkneme se, co detekce tohoto jevu může znamenat a zda musí jít pouze o cukrovku.

Mnoho lidí netuší, že mají náběh na cukrovku. Jelikož nechodí na preventivní prohlídky ke svému ošetřujícímu lékaři, který průběžně kontroluje jejich zdravotní stav, nemusí vědět, že je postihla inzulinová rezistence.

Jakmile tedy přijdete (nejen jako rodiče) do ordinace a z testování dostanete výsledek, který říká, že je v moči neobvykle velké množství glukózy, můžete začít panikařit a začít hledat příznaky cukrovky u dětí a mnoho dalších informací, které potvrdí vaše nejčernější scénáře. Kromě toho, že budete muset absolvovat další laboratorní testy, s lékařem nejspíš proberete, jak zapůsobit na snížení cukru v krvi.

Dobrým pomocníkem mohou být v tomto ohledu umělá sladidla, úbytek hmotnosti, zdravý jídelníček, pravidelná konzumace vhodných potravin, měření cukru v krvi a měření glukózy v moči a přiměřené cvičení. Barva moči nemusí být vždy určující, protože se může měnit v závislosti na pitném režimu a na aktuálním stavu močového ústrojí, ve kterém se může téměř vždy rozvinout nějaká nepříjemná infekce.

Když se ale vrátíme zpátky do ordinace lékaře, co přesně může zvýšené množství cukru v moči znamenat? A je nutné se kvůli tomuto jevu nějak znepokojovat?

Cukr v moči – co to znamená?

Jak poznat cukr v moči: Je to příznak cukrovky?

Cukr v moči obvykle nemusí mít žádné doprovodné příznaky, proto o něm nemusíte vědět do chvíle, než absolvujete test u svého ošetřujícího lékaře. V mnoha případech může souviset s rozvojem cukrovky, není to ale vždy pravidlem. Například v průběhu těhotenství se může cukr v moči přechodně zvýšit, ale nemusí to znamenat nic vážného.

Mezi hlavní tři důvody tohoto problému patří:

  • Stavy, které způsobují problémy s používáním nebo tvorbou hormonu inzulínu
  • Problémy s ledvinami, během kterých jsou poškozeny tubule a podobně
  • Jíte zvýšené množství cukru, se kterým si organismus nedokáže efektivně poradit

Dá se nějak léčit?

Jak poznat cukr v moči: Je to příznak cukrovky?

U zvýšeného množství cukru v moči hodně záleží na tom, jaký problém tento jev vyvolal. Podle toho může lékař správně zvolit metodu léčby, která na vás bude mít nejlepší účinek.

V případě, že trpíte cukrovkou, může vám doporučit pravidelnou aplikaci inzulinu, který vašemu tělu pomůže udržovat normální hladinu krevního cukru. Také vám ale může nařídit změnu životního stylu, který by měl zahrnovat dostatečnou pohybovou aktivitu, ztrátu přebytečné váhy a zdravější jídelníček.

Jak se cukr dostane do moči?

Je úplně přirozené, že máte v krvi glukózu, která může za určitých okolností také skončit ve vaší moči. Za filtrování krve a za odstraňování dále nepotřebného odpadu jsou zodpovědné ledviny. Vyčištěná krev se poté vrací zpět do těla. Zbývající odpad jde do močového měchýře, který shromažďuje moč. Té se pak zbavíte v průběhu malé potřeby.

Většina zdravých lidí nebude mít v moči mnoho glukózy, pokud vůbec nějakou. Normální rozmezí pro glukózu v moči je 0 až 0,8 mmol/l (0 až 15 mg/dl). Zatímco většina cukru je zpětně absorbována ledvinami a vrácena zpět do krevního oběhu, část cukru může zůstat. Tento cukr putuje se zbytkem tekutiny do močového měchýře a opouští tělo s již zmíněnou močí. Glykosurie se může objevit, pokud ledviny neodstraní dostatek cukru předtím, než opustí vaše tělo. Když je množství cukru v moči větší než 25 mg/dl, je to považováno za jeden z příznaků nějakého vážnějšího problému.

Jak poznat cukr v moči: Je to příznak cukrovky?

Kdy navštívit lékaře?

V některých případech nemusíte o zvýšeném množství cukru v moči vědět, mohou se u vás ale objevit vážné zdravotní potíže, které mohou souviset s cukrovkou.

Lékaře nebo nejbližší zdravotnické zařízení navštivte v případě, že:

  • Máte křeče
  • Často omdléváte
  • Máte změněný stav vědomí
  • Trpíte zmateností

Asi nemusíme říkat, že všechny tyto příznaky byste měli registrovat i u svých blízkých a v případě potřeby byste je měli doprovodit do zdravotnického zařízení.

V případě, že víte, že máte zvýšenou hladinu cukru v moči, můžete si obstarat domácí testovací proužky, díky kterým budete vědět, jak si zrovna stojíte.

Řešili jste někdy cukr v moči? Pokud ano, co za tím bylo?

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář