Příznaky stařecké cukrovky

publikováno , naposledy aktualizováno 2. 6. 2020

Cukrovka je velmi časté onemocnění, při kterém má nemocný nedostatek inzulinu v těle. Trpí zvýšenou hladinu cukru v krvi neboli glykemií. Co se musí u cukrovky dodržovat?

Stařecká cukrovka – je třeba se bát?

Cukrovka je taková nevděčná nemoc a má hned několik příznaků. Může jít třeba o ranní glykemii, která je vyšší než 7 mmol/l. Existuje několik typů cukrovky:

Diabetes mellitus 1. typu – cukrovka 1. typu

Vzniká v dětství nebo rané dospělosti s absolutním nedostatkem inzulinu, kdy dítě musí dostat inzulin, jinak zemře. Postihuje hubené i obézní typy lidí a způsobuje ji autoimunitní zánět. Kromě léčby inzulinem se často transplantují pankreatické ostrůvky nebo celá slinivka břišní.

Diabetes mellitus typu LADA je variantou diabetu 1. typu a postihuje pouze dospělé. Ostatní principy a příznaky jsou stejné.

Gestační neboli těhotenský diabetes mellitus je cukrovka spojená s těhotenstvím a po porodu u žen mizí. Pokud se cukrovka vyskytne i po porodu, jde o diabetes mellitus 1. typu, nebo 2. typu, který se shodou okolností projeví právě v těhotenství.

Diabetes mellitus 2. typu – cukrovka 2. typu – stařecký diabetes

Jde o nejrozšířenější typ diabetu na celém světě a každým rokem jím onemocní miliony lidí. Jde o relativní nedostatek inzulinu. Dříve se tomuto typu říkalo stařecký diabetes. Jenže v dnešní době může mít tento typ diabetu i malé dítě na základní škole. Rizikovým faktorem pro vznik cukrovky 2. typu je zejména obezita. Dá se jí předcházet zdravým životním stylem a dostatkem pravidelného pohybu.

Příznaky stařecké cukrovky jsou popsány níže. Nemocný cukrovkou 2. typu navíc zhubne většinou 10 až 15 % své váhy. Často ale cukrovka úplně vymizí, nebo se alespoň velkou měrou zlepší. Nezbytné je držet diabetickou dietu a dodržovat zdravý životní styl a vyhnout se u toho jojo efektu.

Intolerance na glukózu neboli prediabet může snadno přejít do cukrovky. I v tomto případě je nejvyšší čas rychle začít dodržovat určité zásady, než se vám rozvine cukrovka.

Příznaky stařecké cukrovky

Příznaky cukrovky

Podívejte se, jaké má klasická i stařecká cukrovka příznaky:

  • nadměrná žízeň
  • polyurie, časté močení i během noci
  • hubnutí při normální chuti k jídlu, během krátké doby může jít i několik kilogramů
  • únavnost a malátnost
  • přechodné poruchy zrakové ostrosti
  • ztráta citlivosti kůže
  • poruchy vědomí až bezvědomí
  • dech páchnoucí po acetonu a prohloubené dýchání
  • náchylnost k infekcím
  • opakované infekce močových cest

Účinná prevence

Vždy je důležitý zdravý životní styl. Pokud ale máte na cukrovku nějaký náběh, držte se tohoto desatera, které musí dodržovat všichni cukrovkáři.

  1. Dodržujte diabetickou dietu, omezte příjem sacharidů a cukru. Pokud jste obézní, celkově snižte přísun kalorií. Nemusí jít o přísnou dietu. Hodně věcí se dá připravit ze zeleniny, ovoce a luštěnin nebo třeba kořene z čekanky.
  2. Jezte pravidelně po malých porcích 5 až 6x za den. Pak dochází k menším výkyvům glykemie a lepší kompenzaci cukrovky, než když jíte jen 2x denně velké porce jídla.
  3. Pravidelně se hýbejte několikrát do týdne, nejlépe několikrát denně. Ideální je 30 až 60 minut pohybové aktivity, třeba chůze rychlostí 4 až 6 km/hod., plavání, jízda na kole nebo aqua aerobik, ale i jóga a pilates. Je nutné dát pozor na vznik hypoglykemie během cvičení i po něm.
  4. Noste kvalitní obuv a vhodné boty i na cvičení. Cukrovkáři jsou náchylnější k poškození nohou, otlakům a defektům, jako je diabetická noha.
  5. Pravidelně berte předepsané léky. Pokud u nemocného nedojde ke zlepšení výše uvedeným způsobem, je nutná léčba tabletami. Prvním lékem bývá metformin, který nezpůsobuje hypoglykemii.
  6. Dejte si pozor na cholesterol a aterosklerózu, která je jedním z častých problémů diabetu a dochází při ní k zanášení cév a tepen tukem a cholesterolem. U diabetiků probíhá 4x rychleji než u zdravých lidí.
  7. Dejte si pozor na hypoglykemii a jídlo po inzulinu. Pokud si aplikujete krátkodobý inzulin a do 30 minut se nenajíte, může se dostavit nebezpečný stav v podobě hypoglykemie. Pokud si aplikujete střednědobý inzulin a zapomene se nasvačit do 90 až 120 minut od aplikace, opět vám hrozí hypoglykemie.
  8. Dejte si pozor na noční hypoglykemii, která se poměrně často projevuje u nedostatečně kompenzovaných diabetiků 1. typu, kteří je mohou, ale nemusí zaspat.
  9. Dejte si pozor na hypoglykemii po alkoholu, hlavně po požití jeho velkého množství, které může zapříčinit i smrt. S alkoholem to nepřehánějte a nikdy se neopíjejte.
  10. Zdravý životní sty a čistá mysl s pozitivním myšlením má velký význam. Život s cukrovkou je dost často nepříjemný, musíte neustále dodržovat dietu, pravidelně jíst a hýbat se a dávat si pozor na hypoglykemii. Přesto se určitě díky obezitě nechcete dostat k cukrovce 2. typu. Dívejte se do budoucnosti pozitivně, naučte se jíst chutně, zdravě a pestře. Myslete na hezké věci a pěstujte koníčky.

Příznaky stařecké cukrovky

Léčba

U stařecké cukrovky je nemocný je na dietě, pak užívá jeden typ léků, pak se nasazuje kombinace léků a nakonec přichází na řadu inzulin.

Podle některých nových studií se podávání metforminu doporučuje preventivně už u pacientů s poruchou glukózové tolerance, pokud ranní glykemie dosahuje nebo dokonce přesahuje 5,6 mmol/l. Pokud se s lékem nedosáhne dobré kompenzace cukrovky, přidávají se léky z jiných skupin, jako jsou třeba deriváty sulfonylurey, thiazolidindiody, gliptiny a glinidy. Pokud ani kombinační léčba nedosahujeme dobré kompenzace, musí se zahájit léčba inzulinem.

U cukrovky 1. typu a u žen s gestačním diabetem v těhotenství je inzulin jediným možným lékem a řešením.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář