Znáte prokletí zvané hirsutismus

publikováno , naposledy aktualizováno 2. 6. 2020

Hirsutismus neboli nadměrný růst ochlupení trápí mnoho žen, i když se to nezdá. Již více než 20 let se odstraňování nežádoucích chloupků považuje za samozřejmé. Je to navíc i módní záležitost. Co ale dělat, když se objeví hirsutismus?

V současné době si odstraňujeme chloupky víc než dříve. Muži se kdysi holili pouze na obličeji, dnes si upravují podpaží, hrudník, intimní partie a mnohdy celé tělo. Ženy jsou na tom podobně. Dohladka vyholená oblast pod pažemi, nohy a okolí bikin je prostě dnes běžné. Podívejme se co dělat v případě, že hlavně žena zarůstá i tam, kde je to zvykem u mužů. Nadměrné ochlupení na obličeji nebo třeba na břiše nemusí představovat jen pouhý kosmetický problém a může mít různé příčiny.

Znáte prokletí zvané hirsutismus

Co je hirsutismus

Hirsutismus neboli nadměrný růst ochlupení u žen a může mít více příčin. Pokud se vám na tváři začne objevovat více tmavých a tlustých chloupků, můžete je zkusit odstraňovat voskem, depilovat tvář a na břicho vzít epilátor. Někdy se to v rodině dědí z generace na generaci, jindy má zdravotní příčinu.

Hirsutismus a hormony

Nadměrné ochlupení u žen se odborně nazývá hirsutismus a obvykle se objevuje na místech, které přirozeně zarůstají u mužů. Nejčastěji nad horním rtem, na bradě a tvářích, kolem bradavek, na břiše či na prsou. Nejčastěji se vyskytuje u žen s tmavší pletí, jako jsou Jižanky nebo Arabky. Často je za tím zvýšená tvorba mužského hormonu testosteronu.

Hirsutismus a syndrom polycystických vaječníků

Hirsutismus často souvisí i se syndromem polycystických vaječníků. Ten provází narušený metabolismus cukrů a nepravidelný menstruační cyklus. V důsledku toho pak ženy v reprodukčním věku opravdu velmi často přibírají. Navíc mají potíže otěhotnět a někdy jsou až neplodné. S výrazným ochlupením musí počítat i ženy po menopauze, kdy dochází k prudkým hormonálním změnám.

Hirsutismus a těhotenství

Mnoho těhotných žen si všimne, že jim třeba zhoustly vlasy na hlavě, což je příjemné. Pokud ale zaznamenají současně i notně zvýšený růst chloupků na bradě, nad horním rtem, na tvářích, na prsou, břiše, rukou, nohou nebo třeba i na zádech, není to opravdu nic příjemného. Zvýšený růst chlupů a vlasů se obvykle v těhotenství omezuje v prvních 3 měsících. Ochlupení se naopak zase ztrácí asi 6 měsíců po porodu. Změna vyrovnává hormonální činnost.

Hirsutismus a stres

Mnoho lékařů vám také potvrdí, že za touto nesnází stojí zejména stres. Stále více žen řečí rašení chloupků nad rtem, tedy takzvaný knírek a za něj je podle lékařů plně odpovědný stres. Chloupky se však objevují i na tváři. Někdy se objevuje vyrůstání chloupků na obličeji s lysinou. Když je organismus ve stresu, mozek vylučuje látku, která následně aktivuje činnost kůry nadledvinek a vyvolává zvýšenou produkci mužských pohlavních hormonů a růst ochlupení.

Znáte prokletí zvané hirsutismus

Nadměrné ochlupení u mužů

Pokud chloupky ve zvýšené míře rostou na mnoha různých místech těla mužům, mluvíme o hypertrichóze. Onemocnění je podmíněno genetickými faktory, váže se na X chromozom a ve většině případů trápí především muže. Přílišné zarůstání ochlupením může mít i endokrinologický původ související s nadměrnou produkcí pohlavních hormonů androgenů, často třeba při onemocnění nadledvinky.

Máme se ho bát?

I když se dá vše řešit, nejde jen o problém estetický a zdravotní. Umí potrápit i naši mysl a psychiku. Nadměrné ochlupení se negativně odráží na mentálním zdraví. Některé ženy dokonce pomýšlejí i na sebevraždu a kvůli zarůstání odmítají vycházet z domu. Praktičtí lékaři a endokrinologové mnohdy dokonce zcela odmítají stanovit diagnózu syndromu polycystických vaječníků, aby pacientky nezačaly panikařit.

Účinná léčba hirsutismu

Hirsutismus a účinná léčba spočívá v trvalém odstranění chloupků. Na odstranění nežádoucího a nadměrného ochlupení slouží holící gely, pěny a žiletky, voskové proužky, epilátory nebo depilační krémy. Nejúčinnější metodou je v současné době selektivní fototermolýza v podobě laserové epilace. Během této procedury vám elektrická jehla nebo intenzivní pulzní světlo chloupek spálí a současně odstraní vlasovou cibulku. Po několika ošetřeních je vaše ochlupení natrvalo odstraněno.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář